Ugody frankowe w Raiffeisen – czym się wyróżniają?

Raiffeisen Bank oferował kredyty zarówno indeksowane, jak i denominowane w walutach obcych. Z biegiem lat, bank przejmował inne instytucje finansowe. To sprawiło, że obecne pozwy kierowane są przeciwko Raiffeisen Bank International AG, jako prawnemu następcy tych podmiotów. Kredyty indeksowane, będące przedmiotem licznych sporów, były udzielane przez EFG Eurobank Ergasias S.A. do września 2011 roku. Następnie przez Polbank EFG S.A. po przejęciu Polbanku przez Raiffeisen Bank Polska S.A. w 2012 roku, a później po połączeniu z Raiffeisen Bank International AG w 2018 roku. Klienci przejęci przez Raiffeisen nie bez powodu skarżą się na klauzule abuzywne w umowach. Kredyty te były wypłacane w PLN, ale zadłużenie było przeliczane na CHF według kursów banku. Natomiast spłata następowała w PLN po kursie sprzedaży.

Frankowicze kontra Raiffeisen – obecna sytuacja

Liczba spraw sądowych przeciwko Raiffeisen Bank wzrosła znacząco w ciągu roku. Na koniec grudnia 2022 roku bank miał 9 179 toczących się postępowań, a do grudnia 2023 roku liczba ta wzrosła do 13 633. Do tej pory zakończono 1 929 spraw. Łączna wartość roszczeń zgłoszonych przez kredytobiorców wyniosła 8,3 miliarda złotych, z przeciętną wartością sporu na poziomie 367 tysięcy złotych. Mimo że bank nie ujawnia liczby przegranych spraw, dostępne dane wskazują, że frankowicze zwyciężają w 98% przypadkach.

Podejście do sporów i proponowane ugody frankowe w Raiffeisen

Raiffeisen Bank w odpowiedzi na pozwy twierdzi, że umowy kredytowe są zgodne z prawem i że klienci byli właściwie informowani o ryzyku związanym z kredytami walutowymi. Bank utrzymuje, że kursy walutowe były zgodne z przepisami i rynkowymi realiami, a kredytobiorcy mieli możliwość wyboru waluty spłaty. W ramach obrony bank często podważa status konsumenta kredytobiorcy. Używa argumentu, że ten nie ma interesu prawnego w domaganiu się unieważnienia umowy, i zgłasza zarzut przedawnienia roszczeń. Często również proponuje, aby zamiast unieważnienia, kontynuować umowę, zastępując kursy bankowe średnim kursem NBP.

W ramach strategii pozaprocesowej bank wysyła wezwania do zapłaty, które mogą sugerować zamiar wniesienia pozwu, ale głównie mają na celu przerwanie biegu przedawnienia roszczeń. Wezwania te czasami wskazują na nieważność umowy, mimo że bank utrzymuje jej ważność w sprawach sądowych. Ważne jest, aby nie ignorować takich wezwań i odpowiedzieć na nie zgodnie z zaleceniami.

Jak rozliczyć się z Raiffeisen po wyroku?

Po prawomocnym wyroku frankowicz musi rozliczyć się z bankiem. Sąd traktuje roszczenia obu stron osobno, więc kredytobiorca odzyska wpłacone środki, ale będzie zobowiązany do zwrotu pożyczonego kapitału. Rozliczenia można przeprowadzić poprzez porozumienie kompensacyjne lub oświadczenie o potrąceniu. Kredytobiorca powinien również zadbać o zakończenie przetwarzania danych osobowych, uzyskanie listu mazalnego, zwrot ewentualnego weksla oraz zakończenie pobierania rat. Warto więc skorzystać z pomocy pełnomocnika, aby sprawnie przeprowadzić proces rozliczenia.

Frankowicze związani z Raiffeisen Bank są obecnie w lepszej sytuacji prawnej i lawinowo odnoszą sukcesy w sprawach sądowych. Osoby, które chcą zawrzeć ugodę z bankiem, powinny negocjować warunki, ponieważ pierwsze oferty są zazwyczaj niekorzystne. W obu przypadkach, zarówno przy pozwach, jak i ugodach, zaleca się współpracę z doświadczonym prawnikiem, który pomoże uzyskać najlepsze rezultaty.